Rosnąca świadomość znaczenia dobrostanu pracowników: klucz do przyszłości badań w miejscu pracy

Przyszłość badań pracowników
10 maja 2024 aktualizacja: 16 maja 2024
angle Zdrowie psychiczne na pierwszym planie angle Elastyczność i równowaga angle Technologia i analiza danych angle Zaangażowanie pracowników angle Nowe trendy w dobrostanie pracowników angle Podsumowanie

W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania dobrostanem pracowników w kontekście zarządzania zasobami ludzkimi. Ta zmiana perspektywy jest odpowiedzią na rosnące dowody na to, że szczęśliwi i zdrowi pracownicy są nie tylko bardziej produktywni, ale także bardziej kreatywni i lojalni wobec swoich pracodawców. W związku z tym, badania satysfakcji i nastrojów w firmach nabierają nowego wymiaru, stając się kluczowym elementem strategii biznesowych.

 

Zdrowie psychiczne na pierwszym planie

Jednym z najważniejszych aspektów dobrostanu pracowników jest zdrowie psychiczne. W przeszłości temat ten był często pomijany lub traktowany jako tabu. Obecnie firmy coraz częściej uznają, że zdrowie psychiczne ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy. Inicjatywy takie jak warsztaty, programy wsparcia czy nawet pokoje relaksu stają się standardem w wielu organizacjach. Na przykład, firma Benefit Systems w Polsce oferuje swoim pracownikom dostęp do kart MultiSport, które umożliwiają korzystanie z różnorodnych form aktywności fizycznej, co przekłada się na lepszą kondycję fizyczną i psychiczną.

 

Zobacz także: Przyszłość badań pracowników

 

Elastyczność i równowaga

Kolejnym ważnym trendem jest dążenie do zapewnienia pracownikom większej elastyczności w zakresie godzin pracy i możliwości pracy zdalnej. Raport Koalicji Bezpieczni w Pracy pokazuje, że blisko połowa pracowników w Polsce wysoko ocenia swój wellbeing w pracy, podkreślając docenienie przez pracodawcę oraz dofinansowanie wypoczynku.

 

Technologia i analiza danych

Nowoczesne technologie i zaawansowane narzędzia analityczne umożliwiają przetwarzanie dużych ilości danych na temat zachowań i preferencji pracowników. Dzięki temu możliwe jest tworzenie spersonalizowanych programów mających na celu poprawę dobrostanu pracowników. Analityka predykcyjna może także pomóc w identyfikacji potencjalnych problemów jeszcze przed ich wystąpieniem, co pozwala na szybsze reagowanie i zapobieganie.

 

Zaangażowanie pracowników

Badania satysfakcji i nastrojów w firmach są również narzędziem do budowania zaangażowania pracowników. Pracownicy, którzy czują, że ich opinie są wysłuchane i brane pod uwagę, są bardziej skłonni do aktywnego uczestnictwa w życiu firmy. Regularne ankiety i feedback pozwalają na ciągłe doskonalenie środowiska pracy oraz polityki personalnej.

 

Nowe trendy w dobrostanie pracowników

Rozbudowanie automatyzacji procesów HR umożliwi skrócenie czasu potrzebnego do wykonania zadań administracyjnych. Dzięki temu pracownicy działów HR będą mogli zaangażować się w inne strategiczne działania (strategie HR, rozwój talentów czy budowanie zaangażowania pracowników) Poszukiwanie nowych pracowników stanie się bardziej efektywne dzięki zastosowaniu w rekrutacji sztucznej inteligencji oraz algorytmów umożliwiających analizę dużej ilości danych.

 

Postęp technologiczny powodował będzie zwiększone zapotrzebowanie na umiejętności cyfrowe. Pracownicy będą potrzebowali wsparcia HR w rozwoju tych umiejętności - kluczowe w tej sytuacji będzie motywowanie pracowników zarówno do podejmowania szkoleń wewnętrznych jak i samokształcenia. Również modele pracy zdalnej i hybrydowej będą stale rozwijane aby dostosować się do potrzeb i oczekiwań pracowników.

 

- Osoby zarządzające zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach mają często aktualną i szeroką wiedzę na temat dobrostanu pracowników. Nigdy nie jest to jednak wiedza pełna. Często bywa, że informacje na temat dobrostanu zatrudnionych osób docierają do kierownictwa zniekształcone lub przefiltrowane. Realnego, rzeczywistego obrazu dostarcza wyłącznie anonimowe badanie opinii pracowników realizowane przez podmiot zewnętrzny. Powierzenie realizacji badania agencji wyspecjalizowanej w badaniach pracowników daje gwarancję, że każdy z pracowników będzie miał równe szanse w wyrażeniu swojej opinii - argumentuje Bartosz Olcha - dyrektor ds. badań w Centrum Badawczo-Rozwojowym Biostat.

 

Działy HR zwracają coraz większą uwagę na doświadczenie pracownika. Z tego powodu firmy skupiać się będą na tworzeniu atrakcyjnych miejsc pracy i budowaniu dobrych relacji z pracownikami. Potrzeby pracowników oraz przewidywanie trendów związanych z zarządzaniem zasobami przeprowadzane będą w oparciu o analizę danych.

 

Podsumowanie

Rosnąca świadomość znaczenia dobrostanu pracowników jest nie tylko odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania społeczne, ale także inwestycją w przyszłość firmy. Badania satysfakcji i nastrojów pracowników, które uwzględniają te aspekty, stają się nieodłącznym elementem strategii rozwoju każdej nowoczesnej organizacji. W miarę jak firmy będą kontynuować adaptację do tych trendów, możemy oczekiwać, że miejsce pracy stanie się bardziej ludzkie i wspierające dla wszystkich pracowników.

Zobacz także

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jak badania satysfakcji pracowników mogą wpłynąć na ich zaangażowanie?

Badania satysfakcji pracowników pozwalają na zrozumienie, co motywuje pracowników i co może przyczynić się do ich większego zaangażowania. Dzięki temu pracodawcy mogą wprowadzać zmiany, które zwiększają satysfakcję i lojalność pracowników, co bezpośrednio przekłada się na ich zaangażowanie w pracę.

Dlaczego personalizacja środowiska pracy jest ważna i jak badania mogą w tym pomóc?

Personalizacja środowiska pracy jest ważna, ponieważ pracownicy mają różne potrzeby i preferencje. Badania satysfakcji pracowników dostarczają informacji, które pozwalają na dostosowanie miejsca pracy do indywidualnych oczekiwań, co może znacząco poprawić komfort pracy i ogólny dobrostan pracowników.

W jaki sposób nowoczesne technologie wpływają na badania satysfakcji i nastrojów pracowników?

Nowoczesne technologie i narzędzia analityczne umożliwiają przetwarzanie dużych ilości danych na temat zachowań i preferencji pracowników. To pozwala na tworzenie spersonalizowanych programów mających na celu poprawę dobrostanu pracowników oraz na szybsze identyfikowanie i reagowanie na potencjalne problemy w miejscu pracy.

CATI-System Aplikacja Test Kompetencji
phone phone divider env env
Bartosz Olcha
Bartosz Olcha
Dyrektor ds. Badań